Szansa na wzmocnienie efektywności w automatyce przemysłowej przemysłu antropocentrycznego.
SZANSA NA WZMOCNIENIE EFEKTYWNOŚCI W AUTOMATYCE PRZEMYSŁOWEJ PRZEMYSŁU ANTROPOCENTRYCZNEGO.
Rozpoczęcie procesu automatyzacji w firmie jest decyzją tak złożoną, jak niezbędną do utrzymania poziomu konkurencyjności wymaganego przez sektor rynku, a także do zagwarantowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa personelowi odpowiedzialnemu za operacje procesowe.
Wybór robotyki i automatyki przemysłowej jest więc podporządkowany potrzebom firmy i jej modelowi produkcji.
Zdefiniowanie najbardziej odpowiedniego rozwiązania nie jest tak naprawdę proste, ponieważ jest to połączenie przekrojowych umiejętności w zakresie procesu produkcyjnego, technologii przetwarzania, robotyki i automatyki przemysłowej, które są potrzebne do idealnego dopasowania, aby zapewnić, że wynik jest zgodny z oczekiwaniami klienta. Proces automatyzacji wiąże się z ważnymi początkowymi inwestycjami w samą automatykę i robotykę, w systemy bezpieczeństwa, programowanie instalacji i szkolenie personelu zajmującego się samą automatyzacją.
Kiedy należy zautomatyzować produkcję za pomocą cobotów?
Potencjał cobotów to przede wszystkim ich bezpieczeństwo, elastyczność i możliwość przechowywania tysięcy różnych programów, które można w każdej chwili ponownie wykorzystać i zmodyfikować, ale także ich niższy koszt początkowy w porównaniu z bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami. To sprawia, że są idealnym rozwiązaniem do rozpoczęcia elastycznej produkcji, nawet tam, gdzie nie ma dużo miejsca.
Chociaż inwestycja w coboty stanowi wybór szerszej wizji pod względem elastyczności, ponieważ są one wszechstronnym sprzętem, który można z czasem przenieść i wykorzystać do różnych zastosowań, bez konieczności poświęcania czasu i pieniędzy na ich wyposażenie, wdrożenie robotyki współpracującej nie zawsze jest w stanie przynieść wystarczające korzyści produkcji.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli proces produkcyjny obejmuje duże partie o ograniczonej różnorodności i wysokiej wydajności, wygodnie jest wdrożyć bardziej tradycyjny system automatyzacji. Z drugiej strony, jeśli nasz model produkcji wymaga dużej elastyczności, dużej różnorodności produktów o ograniczonych ilościach i dużej szybkości w przełączaniu produkcji, wówczas robotyka współpracująca staje się najciekawszą opcją.
Niższy koszt automatyzacji opartej na współpracy.
Oprócz korzyści, jakie oferują pod względem elastyczności, bezpieczeństwa i możliwości współpracy z ludźmi. Roboty współpracujące pozwalają również uniknąć dodatkowych kosztów charakterystycznych dla tradycyjnych rozwiązań, takich jak struktury zabezpieczające i automatyzacja, uruchamianie operacji i szkolenia.
Jakie są najczęstsze zastosowania cobotów?
Pick & Place, gdzie wspierają wydajność i produktywność, odciążając operatora od ręcznych i powtarzalnych operacji w bezpieczny i precyzyjny sposób;
Narzędzia do kontroli wizualnych i obrabiarki, cele spawalnicze, systemy wykańczania powierzchni;
Montaż, z wysoką precyzją w operacjach, takich jak przenoszenie, wkładanie, wkręcanie, zaczepianie, łączenie itp.
Pakowanie, paletyzacja i kontrola jakości na końcu linii.
Współpraca z cobotami.
Coboty są zbudowane tak, aby współpracować z operatorami i pomagać im w zwiększaniu wydajności.
Usuwając powtarzalne, monotonne, niebezpieczne i często nieprzyjemne zadania, ludzie będą mogli skupić się na działaniach o większej wartości dodanej, zyskają więcej czasu na zdobywanie i stosowanie nowych i większych umiejętności.
Źródło: https://leas.eu/en/collaborative-robotics-in-industry-5-0/