Precyzyjne cięcie rur z Haven Manufacturing | VENTOR kompleksowe rozwiązania do plastycznej obróbki blachy.
15/02/20

Precyzyjne cięcie rur z Haven Manufacturing

Rury, w zależności od ich funkcji, mogą się różnić rozmiarem, wagą i kształtem. Szeroka gama zastosowań rur metalowych może stanowić wyzwanie dla ich producentów. Zaspokojenie ogromnych wymagań klientów w tym zakresie napędza przemysł do wytwarzania szerokiej gamy kształtów i średnic rur przy użyciu materiałów specyficznych dla danego zastosowania. Ponad to muszą być one cięte precyzyjnie i prawidłowo zakończone.

Dzisiejszy rynek wymaga od producentów rur oferowania konkurencyjnych cen, dlatego muszą radzić sobie z kwestią minimalizacji kosztów. To w praktyce oznacza długie przebiegi produkcyjne i oferowanie szerokiej gamy produktów z dostawą na czas, wymagającą krótkich serii produkcyjnych z częstymi i nieefektywnymi zmianami. Producenci wymagają bardzo szybkiego systemu cięcia rur, aby osiągać większe ilości niezbędne do zmniejszenia kosztów. Maszyna musi być wyjątkowo niezawodna, aby zminimalizować przestoje, i łatwa w serwisowaniu, aby zmaksymalizować jej dostępność. Maszyna do cięcia rur musi uwzględniać zmiany kształtu i średnicy materiału oraz długości cięcia poprzez prostą rekonfigurację.


Cięcie dwuostrzowe

Haven Manufacturing, jako producent technologii nożyc tnących z podwójnym ostrzem, oferuje rodzinę produktów idealnie przystosowanych do sprostania powyższym wyzwaniom. Unikalne przecinarki z podwójnym ostrzem firmy Haven są zaprojektowane do automatycznego i szybkiego cięcia okrągłych, kwadratowych i nieregularnych kształtów rur oraz osiągania odpowiednich długości. Cięcie dwuostrzowe to seria dwóch mechanicznie zsynchronizowanych kroków, określanych jako „nacięcie i ścinanie”. Po pierwsze, poziome ostrze „nick” nacina płaski rowek w górnej części rurki. Po drugie, pionowe ostrze „ścinające” przebija ten rowek i przecina rurę. Dodatkowe opera- cje obejmują system do ładowania nowo obrabianych rur oraz system podajnika, który przesuwa rurę do me- chanizmu zatrzymującego. Mechanizm docelowy firmy Haven wykorzystuje zmotoryzowaną śrubę pociągo- wą do regulacji długości ciętych części, umożliwiając szybkie przejście do nowej serii produkcyjnej wyma- gającej różnych długości cięcia. Matryca zaciskowa, zaprojektowana i wykonana dla określonego kształtu rury, zabezpiecza rurę, aby zapobiec uszkodzeniom i zachować ścisłą tolerancję długości. Siłownik hydrauliczny dwustronnego działania zapewnia funkcję mocowania matrycy, a dodatkowy siłownik kontroluje skok ruchu cięcia. Ten unikalny system dostosowuje się poprzez zastosowanie niskiego ciśnienia w przypadku cienkościennych rur, a następnie przełączenie na wysokie ciśnienie w przypadku rur o większej grubości ścianki. Ponieważ cięcie rur ścinanych podwójnym ostrzem jest procesem dwuetapowym, mechaniczne połączenie utrzymuje ostrze poziome z dala od ostrza pionowego. Poziome cięcie usuwa część zewnętrznego materiału rury, zapobiegając jej odkształceniu przez skierowaną w dół siłę pionowego cięcia. Następnie pionowe ostrze rozdziela rurę, wchodząc przez nacięcie na górze i przecina rurę do końca. System podwójnego ostrza firmy Haven wykorzystuje znane na całym świecie systemy sterowania, jest łatwy w konfiguracji i obsłudze. Wyświetlacz dotykowy i intuicyjne menu umożliwiają wykonywanie poleceń i łatwą konfigurację sterownika.


KleenCut

KleenCut to automatyczny system szybkiego cięcia zapewniający cięcie praktycznie bez zadziorów, które zwykle wymagają dodatkowych operacji wykończeniowych. Cięcie wykonuje się przez ścinanie w poprzek płaszczyzny detalu i nie powodując strat materiałowych. Technologia ta jest idealna do rur ciągnionych przez trzpień lub rur o równoważnej tolerancji wymiarowej, ale jest również stosowana w rozwiązaniach spawanych. Rura jest oparta na dwóch zewnętrznych pierścieniach matrycy i wewnętrznym zespole stempla, które tworzą płaszczyznę ścinania. Połowa zestawu narzędzi jest nieruchoma, a druga połowa porusza się zarówno pionowo, jak i poziomo. Gdy surowa rura znajduje się na swoim miejscu, ruchome nożyce boczne oddzielają rurę od strony nieruchomej. Cykl ten powtarza się dla całej długości nieobrobionej rury, a następnie kolejny element jest automatycznie podawany na pozycję startową. Cięcie bez zadziorów zwykle nie wymaga końcowych operacji wykończeniowych, ale system można łatwo zintegrować z procesami wtórnymi, takimi jak frezowanie. System ten ma wysoką wydajność, tnąc do 5700 sztuk na godzinę z tolerancją długości cięcia +/-0,010 cala (+/-0,25 mm).


Obróbka wykończeniowa

Szybkie i ekonomiczne maszyny do wykań- czania rur marki Haven są w stanie jedno- cześnie wykańczać obydwa końce pierścienia lub rury. Ta sama operacja frezuje zarówno średnicę wewnętrzną, jak i zewnętrzną i jest skierowana w stronę końców, pozostawiając gładkie wykończenie przypominające cięcie tokarskie. W pełni automatyczna praca w połączeniu z frezami z węglików spiekanych i hydraulicznymi posuwami pozwala operatorowi wykończyć do 2500 rurek na godzinę. Prostota konstrukcji i zastosowanie wysokiej jakości komponentów zapewniają niskie koszty utrzymania i długą żywotność maszyny.

Źródło: Ventor


Artykuł ukazał się w lutowym wydaniu czasopisma “STAL Metale & Nowe Technologie” 1-2/2020

Udostępnij:Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Aktualności , , , ,