Jak produkowane są stelaże do fotowoltaiki? | VENTOR kompleksowe rozwiązania do plastycznej obróbki blachy.
11/11/20

Jak produkowane są stelaże do fotowoltaiki?

Solary, panele solarne, panele fotowoltaiczne. W przestrzeni publicznej występuje wiele potocznych nazw dla ogniw fotowoltaicznych, te z kolei są nazywane słonecznymi. 

Finalnie jest to nic innego jak urządzenie zamieniające słońce w energię elektryczną. Sama budowa ogniw jest istotna dla producentów ogniw, my natomiast w tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć elementy metalowe, które są niezbędne w produkcie finalnym.

Aby Państwa układ fotowoltaiczny mógł powstać są potrzebne ogniwa oraz elementy konstrukcji na których ten panel może być zawieszony na Państwa dachu, w ogrodzie czy też na farmie fotowoltaicznej. W zależności jaka jest to instalacja – potrzebne jest bardzo wiele różnych obrobionych plastycznie elementów metalowych. 

W swojej ofercie posiadamy wiele rozwiązań do wytwarzania elementów metalowych dla paneli fotowoltaicznych. 

Elementy metalowe to:

 • uchwyty montażowe paneli dachowe oraz naziemne,
 • haki montażowe dla paneli fotowoltaicznych,
 • klemy dociskowe montażowe,
 • adaptery montażowe,
 • profile metalowe dla paneli fotowoltaicznych,
 • szyny profili montażowych ,

Dla wszystkich powyższych elementów posiadamy odpowiednie rozwiązania, które pozwolą w w sposób ręczny, pół automatyczny oraz w pełni automatyczny i wydajny wyprodukować elementy metalowe. 

Pierwszym rozwiązaniem jest zestaw prasa mechaniczna wysięgowa, na której ręcznie możecie Państwo wykonać mniejsze elementy metalowe do swoich paneli fotowoltaicznych. Są to prasy mimośrodowe marki MIOS, o których więcej piszemy na naszej stronie – kliknij poniżej.

Taką ręczną maszynę możemy uzbroić w linię podającą materiał z kręgu blachy i tym sposobem produkować te elementy w sposób automatyczny i bardzo wydajny. O tym rozwiązaniu i dostępnych podstawowych rozwiązaniach możecie przeczytać klikając poniższy link

Do produkcji pełnej automatycznej podstaw i obudów paneli fotowoltaicznych mamy dla państwa dostępne rozwiązania z początkiem w kręgu, w których w zależności od potrzeb takich jak wydajność, uniwersalność używamy różnych elementów peryferyjnych, składając linię w jedną całość i dostarczając do Państwa gotowe rozwiązanie uszyte na miarę.

Największą częścią całego zestawu są linie profilujące, do wykonywania profili stalowych konstrukcji pod panele fotowoltaiczne i solarne. Posiadamy wiele rozwiązań dla tego zadania, wszystkie są automatyczne i pozwalają na szybkie przezbrojenia, pozwalają wykonać każdy profil, który występuje w zestawie montażowym.

W zależności od tego ile profili chcecie Państwo produkować, takie linie odpowiednio dostosowujemy do Państwa potrzeb.

Poniżej – jest to linia prosta i na początek wystarczająca większości producentom, linia składająca się z odwijana pojedynczego, prostowarko-podajnika, podstawowych stacji hydraulicznych do wykrawania oraz przetłaczania, stacji profilującej składającej się od 12 do 18 stacji profilujących. Na końcu z gilotyną odcinającą profile w wersji stałej lub jako gilotyna latająca.

Jeśli posiadacie Państwo więcej jak podstawowe 3 profile w swojej konstrukcji, lub usługowo produkujecie więcej typów, macie większą różnorodność profili, wtedy proponujemy kolejne rozwiązanie profilujące.

Taka linia składa się z odwijaka taśmy podwójnego – czyli jedna strona pracuje ciągle, a w jej trakcie na drugim trzpieniu odznaka może być wykonywana operacja zmiany materiału, prostowarki ze stołami podawczymi, podajnika blachy i później prasy wykrawającej, za tym zestawem jest stacja profilowania składająca się z minimum 18 stacji roboczych profilujących i później w linii latająca gilotyna.

Za nią zazwyczaj jest automatyczny system odbierania profili i układania ich w pakiety, do którego możemy dołączyć system paskowego pakowania i sortowania Państwa profili. Są to rozwiązania zazwyczaj dla bardziej zaawansowanych producentów, którzy mają dużą różnorodność profili ale nadal mogą sobie pozwolić na przezbrojenie linii, które trwa około 35-40 minut zmieniając typ profilu z wersji 1 do wersji 2.

Ponieważ zmiana kaset profilujących oraz przezbrojenie nożyc odbywa się ręcznie lub półautomatycznie.

Linie takie zaczynają się w budżetach przekraczających 1 milion euro w inwestycji i są bardzo wydajne, są w stanie wyprodukować 15 i 18 m profilów na minutę.

Ostatnią wersją maszyn profilujących są linie w pełni zautomatyzowane, w których przezbrojenie odbywa się automatycznie, zmieniając tylko program na sterowniku linii lub w biurze kierownika zmiany na jego komputerze.

Są to linie, w których operator ma w odpowiednich sekwencjach czasu dozbrajać linię w nowy materiał, a samo przezbrojenie z produktu 1,2 na 3 i dalej odbywa się automatycznie po wpisaniu odpowiednich parametrów w sterownik.

Linie takie składają się z podwójnego odwijaka, prostowarki z systemem otwierania głowicy, podajnika serwo, prasy serwo z długim stołem umożliwiającym zastosowanie narzędzi dedykowanych jak i standardowych narzędzi wykrawających typu Wilson lub innych znanych z wykrawarek mechanicznych, stacji roboczych z napędem serwo, które składają się z 20 i więcej stacji profilujących, latającej gilotyny oraz systemu sortującego na końcu.

Linie profilujące automatyczne są przeznaczone głównie dla największych producentów profili pod panele fotowoltaiczne. Firm usługowych, które wykonują profile w wielu typach dla różnych producentów paneli. Linie przekraczają budżet inwestycji 1 milion euro i często w pełnej wersji kosztują ponad 2 miliony euro. Są bardzo elastyczne i nie wymagają operatorów.

Jak Państwo widzicie, rozwiązań jest wiele, podsumowując, możemy dostarczyć:

 • prasy mimośrodowe do pracy ręcznej,
 • prasy mimośrodowe do pracy z kręgu blachy w gotowych konfiguracjach,
 • linie profilujące do produkcji obudów do paneli fotowoltaicznych i solarnych,
 • linie profilujące do produkcji profili montażowych dla układów fotowoltaicznych,

wszystkie inwestycje naszych klientów są tak konstruowane i dobierane do potrzebnej wydajności, aby mogły się zamortyzować maksymalnie do 24-28 miesięcy od momentu wdrożenia w Państwa zakładzie.

W takiej inwestycji pomagamy Państwu uzyskać

 • odpowiednie finansowanie w formie leasingu i zajmujemy się kompleksowo projektem,
 • konsultacjami u producenta w fazie projektowania Państwa linii i jej odbiorem
 • instalacją i serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym na dostarczone rozwiązania.
 • Jednym słowem, całość pod klucz od jednego dostawcy od stworzenia planu do obsługi po uruchomieniu.

W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest optymalizacja procesu produkcyjnego. Nasze rozwiązania oszczędzają Państwa czas, generują minimalne ilości złomu, są wydajne i energooszczędne i przede wszystkim niezawodne. To wszystko powoduje, że z każdego elementu Państwo możecie uzyskać większy zysk i zadbać przy tym o zrównoważona gospodarkę energią,  którą właśnie chodzi w idei stosowania paneli fotowoltaicznych.

Obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania rozwiązaniami do plastycznej obróbki blach dla  elementów odnawialnych źródeł Energi, z największym wzrostem właśnie w elementach profili słonecznych.

Wychodząc na przeciw Państwa wymaganiom jesteśmy w stanie zaoferować powyższe technologie.

Jeśli artykuł nie wyczerpał Państwa pytań, prosimy o kontakt bezpośredni z naszymi doradcami:

Tel.: +48 77 433 9445

E-mail.: info@ventor.pl

A jeśli spodobał się Państwu ten artykuł, podzielcie się nim ze swoimi partnerami, współpracownikami i znajomymi poprzez udostępnienie go bezpośrednio w sieci kontaktów wykorzystując jedną z poniższych ikonem mediów społecznościowych lub e-maila.

Dużo pozytywnej energii

Ventor

Z przyjemnością dostarczymy dla Państwa wszystkich potrzebnych informacji w jaki sposób warto podejść do produkcji tych wyrobów.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Udostępnij:Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
  Aktualności , , , , , ,