Przedstawiamy NOVACUT - maszyna do cięcia laserowego rur od Novatec Engineering. | VENTOR kompleksowe rozwiązania do plastycznej obróbki blachy.
21/04/21

Przedstawiamy NOVACUT – maszyna do cięcia laserowego rur od Novatec Engineering.

Maszyna Novatec NOVACUT przeznaczona jest do laserowego cięcia orbitalnego rur o maksymalnej długości do 1550 mm (60 cali), o średnicy od 60 do 700 mm (70 – 1000mm w wersji XL) i grubości od 0,4 do 2mm.

W urządzeniu Novacut można zarządzać wszystkimi typami cięcia takimi jak cięcie proste, cięcie w celu uzyskania sektora kolan, otworów, kształtu eliptycznego i inne w pełni programowalne linie cięcia dla pełnej produkcji HVAC i rur kominowych.

Maszyna występuje w wersji standardowej, którą opisujemy poniżej, ale dostępna jest także w opcji XL dla rur o średnicy do 1000mm oraz w wersji z automatycznym załadunkiem rur.

KONCEPCJA MASZYNY:

Maszyna do cięcia orbitalnego Novacut to połączenie CNC kilku mechanicznych osi napędzanych silnikiem i ich synchronizacji / koordynacji podczas procesu cięcia laserowego w pełni sterowane numerycznie CNC. To połączenie mechaniki, dokładnych ruchów i repozycjonowania zapewnia ostateczny poziom cięcia o wysokiej jakości.

Novacut zostało zaprojektowane specjalnie do obróbki rur dla branży HVAC, gdzie nie można pozwolić sobie na uszkodzenie materiału. W Novacut znajdziemy kilka unikalnych rozwiązań, które pozwalają uzyskać wysoką jakość cięcia przy pełnym bezpieczeństwie materiału takich jak:

 • Precyzyjne i unikalne urządzenie zaciskowe dedykowane do cienkich grubości, z możliwością regulacji siły docisku tak, aby nie uszkodzić powierzchni rury, która zapewnia położenie rury podczas procesu cięcia. Zacisk jest montowany na napędzanych silnikiem obrotowych osiach „C”.
 • Dedykowany, napędzany silnikiem wspornik rurowy zaprojektowany w celu zapewnienia stabilności rury i zdolny do podtrzymywania długich, ciężkich rur i rur o dużej średnicy; powierzchnia wspornika jest pokryta tworzywem sztucznym, aby uniknąć zarysowań i śladów na powierzchni rury.
 • Głowica tnąca porusza się wzdłuż osi podłużnej „X” w celu wykonania cięcia laserowego, a rura jest zamocowana na trzpieniu mocującym wału.
 • Zmotoryzowane pionowe osie „Z” do pionowego ruchu i ciągłego śledzenia głowicy tnącej lasera podczas procesu
 • Wszystkie osie są zarządzane przez CNC, aby uzyskać wysoką dynamikę, która zapewnia dokładność pozycjonowania i dużą prędkość cięcia.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Produkt Cięcie rur prostych
Średnica Od Ø60 do Ø700 mm – w wersji XL od Ø 70 do Ø 1000
Grubość  Od 0,4 do 3 mm
Długość Do 1550 mm
Materiał II – AISI Stal nierdzewna

– Stal miękka

– Ocynkowana

– Aluminium

– Miedź

Załadunek/ Rozładunek Ręczny w wersji standardowej. Opcjonalnie załadunek zautomatyzowany.
Zasilanie Elektryka: 400V ± 10%        50Hz 
Pneumatyka: 6bar
Kolor Standardowy Niebieski i biały

 

STANDARDOWA SPECYFIKACJA NOVACUT

RAMA MASZYNY:

Rama monobasic spawana z elementami obrabianymi skrawaniem, łatwa do wysyłki i instalacji. Jednostka laserowa, agregat chłodniczy i sterowanie głowicą tnącą są w pełni zintegrowane z ramą maszyny.

POKRYCIE MASZYNY DO PROCESU LASEROWEGO:

Blacha pokrycia przygotowywana jest do procesu cięcia laserowego. Pneumatyczne poziome drzwi przesuwne zapewniają pełne pokrycie maszyny podczas procesu cięcia laserowego. W drzwiach znajdują się specjalne okienka do bezpiecznego obserwowania procesu cięcia. Dwie szuflady na kółkach do zbierania i wyjmowania odpadu znajdują się w dolnej części maszyny.

SILNIK / STEROWNIKI I PRĘDKOŚĆ CIĘCIA:

Maszyna pracuje z prędkością 20 m / min i jest ona zależna od grubości ciętego materiału i mocy lasera.

TELESERVICE:

Zdalne sterowanie i komunikaty diagnostyczne; możliwość zewnętrznego dostępu do sterowania maszyną przez VPN, LAN. Na żądanie możemy przygotować niestandardowy interfejs protokołu dedykowany dla linii połączeniowej Twojej instalacji.

JEDNOSTKA LASEROWA (standard):

Skład zestawu do cięcia laserem:

 1. Laser IPG światłowodowy YLR o mocy 1000 W – Opcjonalnie źródła o większej mocy.
 2. Światłowód do transmisji wiązki laserowej 50 mikronów
 3. procesu cięcia gazowego.
 4. Głowica do cięcia laserem
 5. Czujnik pojemnościowy
 6. Kołnierz antykolizyjny
 7. Urządzenie chłodzące woda / powietrze
 8. Ramka na źródło laserowe

Pełna integracja z oprogramowaniem Novacut po stronie maszyny, interfejsami elektrycznymi i mechanicznymi.

PNEUMATYKA:

Maszyna jest wyposażona w obwód pneumatyczny do blokowania i pozycjonowania rur. Panel sterowania pneumatycznego składa się z filtra regulacji, rozrusznika i regulatora ciśnienia oraz elektrozaworów zintegrowanych z ramą maszyny.

ELEKTRYKA

Urządzenia elektryczne (PLC, urządzenie zabezpieczające i cały wymagany sprzęt) są umieszczone w szafce elektrycznej zintegrowanej z ramą maszyny.
Interfejs operator-maszyna odbywa się za pośrednictwem panelu operatora zainstalowanego z przodu maszyny. Dedykowane oprogramowanie zarządza wszystkimi fazami pracy i kontroluje je, wysyłając do operatora informacje zwrotne na temat czujników, cykli itp.

Novacut to prawdziwy „must-have” każdego poważnego producenta w branży HVAC. Rozwiązanie pozwala na elastyczną produkcję praktycznie pełnego portfolio rur dla systemów wentylacji czy kominowych, wykonywać zarówno produkt końcowy jak i być etapem przygotowawczym elementów do dalszej obróbki – na przykład cięcia kolan do ich późniejszego spawania lub wycinania otworów pod wyciąganie trójników. Właśnie dlatego rozwiązania Novacut znajdziemy w zakładach produkcyjnych gigantów branży w Europie, USA, Ameryki Północnej, czy Rosji.

Jeśli chcesz poznać szczegóły oferty urządzeń Novatec, zapraszam do kontaktu z naszym działem handlowym – wspólnie przygotujemy optymalne rozwiązanie dla Twojej produkcji.

Udostępnij:Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Aktualności