Spawanie laserowe w przemyśle, kojarzone jest z optyką umieszczoną na ramieniu zrobotyzowanym, ale czy musi tak być?
Spawanie laserowe w przemyśle, kojarzone jest z optyką umieszczoną na ramieniu zrobotyzowanym, ale czy musi tak być? Nowe rozwiązania, które są dostępne na rynku między innymi dzięki nowym rozwiązaniom firmy Laser ISSE, pokazują że niekoniecznie. Cela spawania laserowego używana jest głównie w spawaniu laserowym detali w przemyśle samochodowym, ale nie tylko.
W celu radykalnego zmniejszenia wysiłku związanego z projektowaniem, skrócenia czasu przebiegu i kosztów montażu, została opracowana elastyczna cela laserowa, która otwiera nowe perspektywy projektowania i produkcji elementów. Jest to cela 3D wykorzystująca optykę, dodatkowe osie oraz narzędzia pracujące w kilku osiach, aby użyć lasera do cięcia i spawania w jednym narzędziu. Wraz ze zintegrowanym i dodatkowym adaptacyjnym systemem obsługi, możliwy jest montaż całych zespołów blach tłoczonych (3D) w jednej maszynie.
Maszyna składa się między innymi z dwóch stacji, które można skonfigurować zgodnie z wymaganiami produkcyjnymi klienta. Materiał w formie kręgów lub wykrojów, został pocięty na elementy 2D na precyzyjnym stole zaciskowym i usuwany z procesu cięcia bezpośrednio przed separacją za pomocą robota. W rezultacie elementy mają teraz w 100% określoną orientację, będąc wolne od zadry i innych zanieczyszczeń, jakie występują w konwencjonalnych technikach cięcia.
Elementy w tym stanie są podawane bezpośrednio do urządzenia spawalniczego (stacja 2) i zostają przyspawane do podzespołu. Rozładunek gotowego podzespołu, a także podawanie dodatkowych elementów z magazynku do podzespołu, odbywa się również za pomocą małego “robota” manipulacyjnego (manipulator wieloosiowy). W porównaniu do produkcji sekwencyjnej, eliminuje to potrzebę wykonywania procesów, takich jak sortowanie komponentów, logistyka, przygotowanie komponentów do procesu spawania (czyszczenia) i czujników pomiarowych do wykrywania położenia i orientacji.
Dzięki programowaniu opartemu na CAD/CAM w każdej chwili możliwe są także zmiany lub korekty konturów cięcia. Specjalną zaletą celi laserowej jest proces CutFusion:Elementy są tutaj obrabiane w jednym mocowaniu z następującymi etapami: cięcie – spawanie – cięcie – automatyczne podawania elementów dodatkowych – spawanie.
W ten sposób dwie opadające na pół półskorupy powstałe w procesie np. tłoczenia, mogą być przycinane w jednym mocowaniu za pomocą procesu cięcia laserowego. W tym samym mocowaniu możliwe jest także ich zespawanie – wycięcie konturu otworu na spawanym elemencie – podanie gwintowanej tulei za pomocą zintegrowanego systemu obsługi – sczepienie i zespawanie tulei za pomocą lasera z drutem (metoda: spawanie laser z zimnym drutem) lub samego lasera.
W tym przypadku położenie elementów lub wyciętych konturów dla podawania elementów i procesu spawania jest zawsze znane na każdym etapie procesu. Eliminuje to konieczność sensorycznej detekcji komponentu 3D dla procesu łączenia i wykrywania położenia kolejnych konturów cięcia dla podawania komponentów.
Powoduje to skrócenie czasu obróbki, zapewnia znacznie wyższą dokładność elementów w porównaniu z sekwencyjnymi rozwiązaniami produkcyjnymi oraz maksymalną elastyczność w zakresie zmian lub adaptacji zmienionych tulei przez gotowe cykle obróbki.