Spawanie laserowe jest najlepszym rozwiązaniem w obróbce blach, gdzie konieczne jest uzyskanie odpornych, głębokich, ale jednocześnie cienkich spoin o wysokiej jakości estetycznej.
Coraz korzystniejsza i bardziej rozpowszechniona technologia spawania, która wymaga dużej precyzji i kompetencji.
Spawanie laserowe jest najlepszym rozwiązaniem w obróbce blach, gdzie konieczne jest uzyskanie odpornych, głębokich, ale jednocześnie cienkich spoin o wysokiej jakości estetycznej.
Ta technologia spawania, w przeciwieństwie do innych technik spawania metali, jest określana jako autogeniczna, ponieważ nie wnosi dodatkowego materiału do blachy, a zatem pozwala uniknąć szwów i innych widocznych pozostałości, takich jak zadziory lub zanieczyszczenia.
Istotną zaletą, która sprawia, że jest to coraz bardziej rozpowszechniona technologia stosowana w sektorach przemysłowych o dużych wielkościach produkcji, takich jak sektor motoryzacyjny, jest wysoka szybkość wykonania (około 10-12 m / min).
Zrobotyzowane spawanie i skuteczne monitorowanie procesu zintegrowane z systemem automatyki przemysłowej jest najlepszym rozwiązaniem pozwalającym osiągnąć maksymalną wydajność i estetyczną jakość w obróbce blach.
Podsumowując, jakie są zalety spawania laserowego?
- Duża precyzja i doskonałe rezultaty z estetycznego punktu widzenia, nawet na bardzo lekkich materiałach
- Wysoka prędkość spawania przy minimalnych nakładach energii i bez sekwencyjnej obróbki cieplnej
- wysoka wszechstronność w stosowaniu zarówno na bardzo małych przedmiotach, jak i na dużych grubościach i różnych materiałach
- skuteczność spawania dzięki odporności mechanicznej tego procesu i solidności efektu końcowego
- bezpieczeństwo obróbki nawet małych lub delikatnych produktów, bez ryzyka deformacji
- wysoka możliwość automatyzacji i sterowania całym procesem
- elastyczność w procesie produkcji i niskie koszty
- spawanie połączeń heterogenicznych
- bardzo ograniczone obszary stopione i zmienione termicznie
- wysoka powtarzalność
- możliwość korygowania niedokładności i drobnych wad w materiale
Stal oferuje najlepsze wyniki pod względem precyzji i szybkości wykonania, podczas gdy inne metale, takie jak miedź i aluminium, pochłaniają mniej długości fal dzięki laserowemu zgrzewaniu dyfuzyjnemu.
Spawanie laserowe stali umożliwia wykończenie połączeń spawanych bez potrzeby dalszej obróbki, co w konsekwencji oszczędza czas i obniża koszty.
Spawanie aluminium jest również coraz bardziej rozpowszechnione, dzięki cechom wytrzymałości i lekkości tego materiału, które sprawiają, że jest on coraz bardziej rozpowszechniony w przemyśle transportowym. W przypadku aluminium często stosuje się hybrydową technologię spawania laserowego i MIG, która łączy silną penetrację i zmniejszoną powierzchnię termicznie zmienionej wiązki laserowej z wydajnością napełniania łuku MIG.
Jak działa technologia spawania laserowego?
Technika ta opiera się na przenoszeniu energii w postaci ciepła przez wiązkę laserową do atomów spawanego materiału. Materiał szybko się nagrzewa osiągając temperaturę topnienia i powodując odkształcenie materiału prawie niezauważalne dla oka, co jednak sprawia, że obróbka jest odporna i precyzyjna.
Promień lasera może być również kierowany w trudno dostępnych punktach i modulowany w zależności od spawanej powierzchni, z wysoką energią właściwą na mniejszych obszarach lub z mniejszą energochłonnością na większych obszarach.
Promień lasera jest emitowany z różnymi częstotliwościami, w zależności od rodzaju źródła. W celu uzyskania najlepszej jakości końcowej, ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj źródła i elementy optyczne o doskonałej jakości dla zapewnienia precyzji procesu.
Spawanie laserowe jest bardzo delikatnym procesem, który musi być wykonywany z kompetencją i niezwykłą precyzją:
- części przeznaczone do spawania muszą być idealnie wyrównane, aby uzyskać dobry wynik, więc przygotowanie klap musi być absolutnie dokładne,
- Wybór soczewek musi zapewniać minimalizację średnicy działania i sprawić, że proces spawania będzie tak szybki, jak to możliwe.
Maszyny i parametry procesu muszą być odpowiednio wyregulowane: wiązka laserowa musi być skalibrowana do właściwej