Zastosowanie prasy serwo z napędem bezpośrednim w przemyśle metalowym ma kluczowe znaczenie.
Zastosowanie prasy serwo z napędem bezpośrednim w przemyśle metalowym ma kluczowe znaczenie. Współczesny świat przemysłu stawia przed nami kolejne wyzwania. Priorytetem jest jakość oraz wydajność ale również oszczędności jakie wynikają z zastosowania prasy servo z napędem bezpośrednim.
Produkcja to skomplikowany i kosztowny proces. Jeśli planujesz wprowadzić do swojej oferty nowy produkt i zastanawiasz czy prasa serwo będzie odpowiednia dla Twojej produkcji, podpowiadamy jakie czynniki mają decydujące znaczenia dla naszych naszych klientów.
- Jakość
- Wydajność
- Oszczędność zużycia energii elektrycznej
- Żywotność urządzenia
- Precyzja
Pierwszy prezentowany przykład dotyczył bardzo prostego zadania (gięcia płyty z płaskim dnem), z użyciem stali o wysokiej wartości granicy sprężystości.
- Jednak największe zalety dla posiadach tego typu pras to możliwość zdobywania nowych rynków oraz rozwój konstrukcji detali przez łączenie nie dających się do tej pory pogodzić technologii procesu produkcyjnego.
- Dlatego bezpośrednie korzyści związane z istniejącymi narzędziami stanowią zaledwie niewielki dodatek w stosunku do szeregu możliwości, jakie otwierają się w przypadku pras z napędem “direct drive” pozwala wyeliminować zjawisko powrotu elastycznego, który w celu uzyskania prawidłowych detali wymaga tworzenia specjalnych narzędzi. W tym przypadku największe korzyści będą dotyczyć technicznego rozwoju narzędzia oraz bardziej ogólnie skrócenia czasu wprowadzenia produktu na rynek, co w dzisiejszych czasach stanowi najważniejsze kryterium.
- Inny przykład zaprezentowany z tą samą maszyną dotyczył cięcia precyzyjnego – operacji, której wykonanie z użyciem prasy mechanicznej jest nie do wyobrażenia. Jeśli dodać do tego, że maszyny z napędem bezpośrednim “direct drive” oferują możliwość tłoczenia głębokiego (jak w przypadku prasy hydraulicznej) o wyższym poziomie jakości, musimy przyznać, że technologiczne zalety tych pras są nawet bardziej interesujące niż aspekty ekonomiczne, mimo tego, że i te ostatnie są znaczące (30 do 40% mniejsza częstotliwość ostrzenia narzędzi – naprawy, krótsze czasy cyklu, lepsza wydajność energetyczna).