Wybór prasy do obróbki blachy.Prasa mechniczna czy serwo? Poradnik
23/11/18

Wybór prasy do obróbki blachy. Prasa mechaniczna czy prasa serwo? Poradnik.

Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze prasy mechanicznej?

Elastyczność i wydajność pras serwo-mechanicznych sprawiają, że inżynierowie i projektanci części zastanawiają się nad sposobem swojej pracy.

Prasa serwo-mechaniczna to ogromny atut dla każdej firmy, która chce zdobyć przewagę nad konkurencją.  Jeśli chodzi o inwestycję w prasę serwo-mechaniczną, istnieją różnice pomiędzy producentami, które mają wpływ na działanie, niezawodność i koszty. Marząc o nowych i kreatywnych sposobach formowania, pamiętaj o mocy, konstrukcji i sterowaniu.

Nowe spojrzenie na moc.

Prasy serwo-mechaniczne zastępują silnik główny, koło zamachowe, sprzęgło i hamulec serwo-mechanizmem.  Różnica polega na rodzajach silników i układów napędowych. Pierwsza opcja to „hybrydowa” konfiguracja napędu. W tym przypadku układ napędowy ze stopą korbowodu bocznego lub typu łączonego jest używany ze standardowym serwo-mechanizmem AC o dużej liczbie obrotów na minutę/momencie.

Ta hybrydowa konfiguracja napędowa oznacza kompaktowy i wydajny silnik, ale ma pewne wady. Po pierwsze, konieczność „redukcji” silnika o dużej liczbie obrotów na minutę, co jest wymagane, aby wygenerować moment obrotowy. Po drugie, większa ilości części, pasów, elementów mechanicznych, jak również zwiększona częstotliwość serwisowania i konserwacji. Tego typu mechanizm wciąż polega na mechanicznych łączeniach, aby wygenerować siłę ciągu, co może mieć ujemny wpływ na tonaż i moment obrotowy, zwłaszcza w przypadku wysokiej prędkości skoków.
Drugą opcją jest serwo-mechanizm z napędem bezpośrednim. Ten silnik ma niesamowicie niski stosunek wysokiego momentu obrotowego do niskiej prędkości obrotów na minutę. W niektórych przypadkach maksymalna ilość obrotów na minutę wynosi 340, podczas gdy moment obrotowy to 14000 N-m. Przy takim stosunku wymagany jest of 40% mniejszy moment obrotowy, aby napędzić układ, co pozostawia 60% momentu obrotowego na przyspieszenie lub zwolnienie ślizgu albo na rozwinięcie siły nacisku. Konfiguracja ta eliminuje energochłonne połączenia, konieczność redukcji oraz inne przeszkody mechaniczne. Wałek jest podłączony bezpośrednio z silnika, a w niektórych przypadkach, bezpośrednio do silnika (część silnika, faktyczny wirnik). Wymagane są jedynie zębnik przekładni głównej i przekładnia.

Konfiguracja zapewnia lepsze przenoszenie, zredukowaną potrzebę konserwacji oraz bardziej zrównoważoną energię skoku. Niektórzy producenci oferują duże kondensatory utrzymujące niezużytą energię, gromadzoną na przykład, gdy prasa nie jest obciążona, aby następnie wykorzystać ją w razie potrzeby.

Nowe spojrzenie na konstrukcje prasy.

Programowalna prędkość ślizgu, pozycja i przerwa w ruchu otwierają nowe możliwości kreatywnej obróbki.  Lecz ta wszechstronność wiąże się z obciążeniami na ramę prasy.  Większość producentów pras serwo-mechanicznych oferuje konstrukcje oparte na konwencjonalnej ramie szczelinowej, ramie o prostym boku lub z drążkiem szczelinowym.  Niektórzy producenci twierdzą, że konwencjonalne konstrukcje nie są wystarczająco trwałe, aby wytrzymać wąskie zakresy bez rozciągania i wydłużania ramy. Tacy producenci stosują całkowicie odmienne konstrukcje. Niektórzy nazywają je monoblokiem, inni strukturą plastra miodu.  Oba projekty prasy biorą pod uwagę niskie prędkość uderzeń i obejmują wbudowanie horyzontalnego i równoległego wsparcia suwaka i płyty podtłocznikowej, które znajdują się po środku ramy.  Wsparcie istnieje więc tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, redukując ryzyko uszkodzenia prasy i zmniejszając wymaganą przestrzeń.
Jeśli chodzi o uszkodzenia prasy, nie należy zapominać o znaczeniu systemu ochrony przed przeciążeniem.  Większość producentów oferuje zaktualizowaną wersję tradycyjnego, hydraulicznego systemu ochrony przed przeciążeniem, rozumiejąc znaczenie nowych sił działających na proces obróbki.  Inni producenci wymienili ten tradycyjny system na elektroniczny i programowalny, który może sprawdzać się lepiej w przypadku długich przerw w ruchu i przy pracy zbliżonej do wielkości znamionowej.

Nowe spojrzenie na sterowanie.

Każdy producent zapewnia możliwość wyboru i dopasowania wstępnie zaprojektowanych profili skoku, jak również stworzenia własnych. Poza tym urządzenie sterujące prasy serwo-mechanicznej powinno obejmować dodatkowe opcje.   Urządzenie sterujące powinno obejmować więcej standardowych sposobów na integrację i organizację urządzeń peryferyjnych, solidne zaplecze do gromadzenia i analizowania danych, a także przyjazny interfejs, pozwalający na wygodne użycie danych.  Urządzenie sterujące stanowi klucz do opłacalności inwestycji w prasę serwo-mechaniczną.  Jeśli nie wykorzystujesz najnowszej i skalowalnej technologii sterowania, niebawem czeka cię modernizacja i koszty.
Obecnie kupno technologii serwo-mechanicznej oznacza wybór większy niż kiedykolwiek wcześniej.  To także więcej informacji i lepsze zrozumienie oczekiwań, dzięki czemu możliwe jest podjęcie właściwej decyzji.

Jeśli temat zaciekawił Państwa na tyle, że chcielibyście dowiedzieć się więcej o naszych prasach serwo-mechanicznych, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami:

Tel.: 77 433 94 45 lub poprzez poniższy formularz kontaktowy:


Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości


 

Udostępnij:Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Aktualności , , , , , , , , , , , , , ,